Wyświetlono wypowiedzi znalezione dla zapytania: polip na strunach głosowych

Temat: Krolowa big-beatu walczy z rakiem
Legenda polskiej piosenki, Katarzyna Sobczyk, zmaga się z chorobą nowotworową.
"O mnie się nie martw, ja sobie radę dam" - tym przebojem Katarzyna Sobczyk podbijała serca w latach 60. Dziś gwiazda muzyki bigbitowej walczy z nowotworem strun głosowych. Artystka od 15 lat mieszka w Chicago, gdzie nagrała dwie płyty.

Jednak od czasu zdiagnozowania choroby nie zarabia już na koncertach dla amerykańskiej Polonii. W trudnych chwilach piosenkarkę wspierają przyjaciele, którzy organizują zbiórkę pieniędzy na skomplikowaną operację usunięcia polipa ze strun głosowych.

- Śpiewanie jest moim życiem, moją pierwszą i jedyną miłością. Bez niego czuję się jak ryba wyrzucona z wody na brzeg - mówi artystka w rozmowie z jedną z gazet. - Jestem spod znaku Ryb, wiec cierpię podwójnie - żartuje gwiazda nawet w trudnych chwilach.

Wśród przebojów Katarzyny Sobczyk znalazły się też takie piosenki jak "Trzynastego", "Nie bądź taki szybki Bill", "Mały książę" czy "Biedroneczki są w kropeczki".

muzyka.onet.pl

Temat: Choroby mowy
Może to kwestia umijescowienia polipa. Struny głosowe owszem, znajdują się w krtani, ale nie są jedynym jej elementem - znajdują się przecież w przewodzie oddechowym. Dla przykładu - język też jest w buzi, ale czy polip w jamie ustnej to to samo co polip języka?

Temat: Co mi jest :(???
Pisząc narośl na strunach głosowych miałam na myśli polipy, łagodne guzy, zmiany brodawczakowate i dysplastyczne. Chodziło mi o to, że przyczyny Pani chrypki mogą być bardzo różne. Chociaż najprawdopodobniej jest to efekt przebytej przez Panią infekcji.
Samo oznaczenie TSH jest badaniem "grubym" przesiewowym. Żeby móc powiedzieć coś więcej na temat funkcji tarczycy, trzeba by było wykonać badanie poziomu TH3 i/lub TH4. Na razie proponuję jeszcze raz skontrolować poziom TSH, bo pierwsze badanie, które Pani wykonywała było w normie, natomiast drugie niewiele od tej normy odbiega. Sam jeden lekko nieprawidłowy wynik nie jest podstawą do wdrożenia leczenia. Jeśli kolejny wynik wyjdzie nieprawidłowo może Pani rozważyć wizytę u endokrynologa.
PozdrawiamTemat: Bill o paleniu
Po wczorajszym artykule z Bildu wielu fanów martwi się o zdrowie Billa,który pali, pomimo tego, że niedawno miał operację. Bild postanowił zapytać samego zainteresowanego, czy palenie kilka tygodni po operacji nie jest szkodliwe. Oto co powiedział Bill...

Tokio-Bill niszczy paleniem głos?

Jego poważna operacja była niecałe 2 miesiące temu, ale wokalista Tokio Hotel, Bill Kaulitz, nie nauczył się niczego. Ponownie złapano go z papierosem w ustach! Wokalista niszczy głos paleniem?

Na gali Comet, magdeburski zespół otrzymał cztery nagrody, świętowali do wczesnego ranka. Trunki i oczywiście dym...

BILD am SONNTAG zapytał wczoraj w południe Billa, czy wie, że naraża swoją muzyczną karierę poprzez palenie?

Bill Kaulitz odpowiedział: "Rana na strunach głosowych całkowicie zniknęła, ale palę bardzo rzadko.Całkowicie dbam o mój głos, ale po całym stresującym tygodniu chciałemwczoraj, w ten super wieczór, całkowicie się wyluzować."

Topodejście doktorzy uważają za ryzykowne i nieodpowiedzialne. Profesor Ralph Mösges, ENT-doktor z Uni-Klinki w Kolonii, dla BamS: "Po operacji, struny głosowe są bardzo wrażliwe na impulsy i to przez kilka tygodni. Szczególnie jeśli polip na strunach był usuwany, tak jak Billa."

tokiohotelpl.com
Temat: [==Gra==]Skojarzenia rozbudowane!
chor>struny glosowe>polipy>operacjaTemat: kaszel od 15 lat!
Witam Pani Basiu
Nie zawsze zmiany w płucach czy oskrzelach są przyczyną kaszlu.
Czasem to wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła jest w stanie zalegać i prowokować do kaszlu. Jest to efekt produkcji wydzieliny przez zmienioną błonę śluzową zatok przynosowych, co może być efektem przewlekłego zapalenia zatok, także na podłożu alergicznym, lub być związane z obecnością polipa w zatoce przynosowej.
Stąd moja propozycja jest taka, żeby obejrzał Panią laryngolog lub wcześniej alergolog (o ile jest możliwość, że cierpi Pani na alergię).
W takich sytuacjach czasem dużą ulgę przynosi nawilżanie śluzówek nosa roztworem wody morskiej, a dodatkowo rozrzedzana i wypłukiwana jest wydzielina zalegająca w zatokach. Można też spróbować domowych inhalacji (z inhalatora lub babcinym sposobem ).
Z tego co Pani pisze, że obie z córką macie podrażnione gardło, to warto nawilżać powietrze w mieszkaniu i często je wietrzyć. Możliwe, że za część dolegliwości odpowiedzialne jest wysuszenie śluzówek.

Drugą możliwą przyczyną kaszlu, jaka mi przychodzi do głowy jest tzw. refluks krtaniowo-gardłowy. Mechanizm jego powstawania jest taki sam jak przy refluksie żołądkowo-przełykowym, tzn. kwaśna treść z żołądka dostaje się do przełyku, a czasem wyżej do wysokości krtani. Do objawów tego rodzaju refluksu należą m.in. chrypka, gęsta wydzielina lub po prostu wydzielina, która daje dyskomfort, podrażnienie gardła, uczucie "kulki" w gardle, konieczność ciągłego chrząkania lub odkrztuszania. Z reguły nie towarzyszą temu tradycyjne objawy refluksu przełykowego, czyli zgaga, odbijania itp.
Jeśli Pani objawy nasilają się w pozycji płaskiej to możliwe, że problemem jest właśnie refluks. Ocena należy do laryngologa, i nie zawsze udaje się to osiągnąć jedynie na podstawie "zwykłego badania" (przy pomocy lusterka), czasem konieczna jest laryngoskopia (czyli obejrzenie krtani i strun głosowych za pomocą specjalnego endoskopu). Zresztą do tej pory nie ma określonej jednej metody, która pozwala postawić rozponanie.
Może Pani porozmawiać z lekarzem na temat zastosowania leków zmniejszających stężenie kwasu solnego w żołądku (np. omeprazolu, lanzoprazolu) i zobaczyć czy po około 2 tygodniach nie odczuje Pani ulgi.

Tyle jestem w stanie doradzić na odległość
PozdrawiamTemat: Patologia głosu
Patologia głosu

Choroby narządu głosowego mogą występować z kilku powodów, zarówno natury anatomicznej, jak i funkcjonalnej. Choroby wynikające z zaburzeń anatomicznych nie podlegają rehabilitacji głosowej i nie zależą od techniki fonacyjnej. Są to wszelkiego rodzaju wrodzone zaburzenia rozwojowe krtani, zniekształcenia mechaniczne na skutek rożnych urazów, powodujące zwykle upośledzenia czynności mięśni krtaniowych, zniekształcenia mechaniczne na skutek różnych urazów, powodujące zwykle upośledzenie czynności mięśni krtaniowych, choroby o etiologii onkologicznej, zaburzenia czynnościowe wywołane gruźlicą, chorobami reumatycznymi, patologią gruczołów dokrewnych.

Chrypka (dysfonia)- jest to zmiana barwy głosu na twardy, niższy, bezdźwięczny, o nieczystej intonacji. Czasami powodem chrypki jest nagromadzenie śluzu na więzadłach głosowych, wówczas wystarczy odkaszlnięcie, by uczucie chrypki usunąć. Uporczywa chrypka jest objawem obrzęku strun głosowych bądź niewydolności mięśnia głosowego. Często chrypka powstaje z domieszkami szumu, wywoływanego przez przechodzące powietrze w wyniku niedomykania się strun głosowych. Pojawia sitakże wówczas, gdy struny głosowe drgają z różną częstotliwością i na skutek ich interferencji tworzy się nowa nieregularna fala dźwiękowa.

Bezgłos (afonia)- to zanik głosu wywołany niedowładem mięśni krtaniowych. W sytuacji nie patologicznej, w czasie wdechu, mięśnie zwierające i napinające struny głosowe ulegają zwiotczeniu, ich aktywność zaczyna się w chwili wydechu. W stanach chorobowych, szczególnie w sytuacji , gdy mięśnie są osłabione, nie dochodzi do napięcia strun głosowych w fazie wydechu. Struny głosowe pozostają we wzajemnym oddaleniu i mimo prób fonacyjnych nie powstaje dźwięk, tylko odgłos przypominający szept. Aktywny jest wówczas oddech i narządy artykulacyjne, źródło dźwięku pozostaje zaś nieaktywne. Afonia bywa także pochodzenia anatomicznego i jest następstwem zewnętrznego uszkodzenia mięśni krtani.

Choroby wynikające z wadliwej fonacji

Niewydolność głośni zwana też niedomykalnością strun głosowych- jest to stan, w którym struny głosowe nie stykają się na całej długości. Powstaje wówczas szczelina, przez którą przedostaje się powietrze nie zmienione w falę akustyczną. Całkowite zwiotczenie mięśni napinających więzadła głosowe powoduje afonię.
Znane są dwa rodzaje niewydolności głośni:
- Niewydolność wynikająca z zaburzeń psychofizjologicznych i różnego rodzaju przeczulic
- Niewydolność będąca typową chorobą zawodową występującą jako objaw zmęczenia głosu wskutek przeciążenia czynnościowego aparatu głosowego. Choroba ta pojawia się także, gdy w czasie zapalenia krtani bądź tchawicy wykorzystujemy głos bardziej niż przeciętnie.
Guzek śpiewaczy zwany też guzkiem krzykaczy – zgrubienie na brzegu struny głosowej. Zwykle jest ono następstwem opisywanych powyżej nieprawidłowości wynikających z nadmiernego zwierania strun głosowych w czasie fonacji.

Choroby niezależne od fonacji

Zapalenie krtani jest to choroba powierzchniowa błony śluzowej krtani. Często choroba ta wywołana jest przegrzaniem bądź oziębieniem, czasami pojawia się jako następstwo zapalenia gardła czy anginy ropnej. Objawy to chrypka i bolesne pieczenie w obrębie krtani, poczucie suchości oraz podwyższenie temperatury ciała.

Przewlekłe zapalenie krtani zwykle jest następstwem nie leczonego zapalenia krtani. Na błonie śluzowej pojawiają się szaro zabarwione zgrubienia (polipy). Leczenie jest długotrwałe i odbywa się pod stałą opieką foniatry.

Alergiczne choroby krtani objawy choroby podobne jak w opisanych wyżej schorzeniach. Objawy te nie ustępują po zastosowaniu typowych medycznych procedur, mają charakter stały, nasilają się przy wzmożonej aktywności alergenów. U chorych bardzo często obserwuje się powracające chrypki oraz niewydolność narządu głosowego.
Temat: Od kataru do zapalenia zatok
Bóle głowy i przewlekły katar mogą być związane z chorobą zatok.

Rozmowa ze specjalistą, chirurgiem chorób uszu, nosa i gardła doktorem Markiem Krajewskim
Panie doktorze, od kilku dni mam katar, boli mnie głowa i czuję ucisk w okolicach nosa. Czy to może być zapalenie zatok?
Takie objawy faktycznie są typowe dla przebiegu tej choroby. Mogą do nich dołączyć stany podgorączkowe, ogólne osłabienie organizmu, uczucie zmęczenia, osłabienie węchu, również podrażnienie gardła i strun głosowych. Bardzo charakterystyczne są też bóle głowy, występujące także często przy zmianach ciśnienia, np. w czasie nurkowania, lotu samolotem lub też zmianie pogody.
Czyli biegiem do lekarza?
Wszystko zależy od stopnia nasilenia objawów. Jeśli katar ustępuje, a ból głowy nie dokucza zbyt mocno, to powinny wystarczyć zwykłe lekarstwa stosowane przy przeziębieniach. Jeśli nie widać poprawy, konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który zaleci odpowiednie leczenie. Kiedy natomiast i ono nie przyniesie efektu, nie pozostaje nam nic innego jak wizyta u laryngologa.
Czym jest zapalenie zatok?
Zacznijmy od tego, czym są same zatoki – to przestrzenie wypełnione powietrzem, które znajdują się w okolicach nosa. Ich zadaniem jest produkowanie rzadkiej śluzowej wydzieliny potrzebnej do nawilżania i oczyszczanie wdychanego przez nas powietrza. Są one połączone z otworami nosa poprzez kanaliki, których średnica zwykle wynosi około 4-5 mm. Kiedy mamy katar, w całej jamie nosa, w tym również w tych właśnie kanalikach, występuje obrzęk, który zmniejsza ich średnicę do ok. 2 mm. Nie jest to nic strasznego, bo wydzielina, którą produkują zatoki nadal może się przemieszczać. Problem pojawia się, kiedy kanaliki zwężają się jeszcze bardziej, a wydzielina, która nijak nie może się z zatok wydostać, zaczyna w nich zalegać i namnażają się w niej bakterie. To właśnie wtedy mówimy o zapaleniu zatok.
Jak wygląda badanie potwierdzające zapalenie zatok?
Najważniejszy jest zawsze wywiad z pacjentem. Kolejnym etapem, który oceni stan pacjenta, jest całkowicie bezbolesne badanie endoskopowe. Polega na wprowadzeniu przez nos przyrządu optycznego i obserwacji zatok na monitorze. Można również wykonać rynometrię, czyli pomiar przepływu powietrza przez nos. Jeśli choroba nawraca przynajmniej cztery razy w ciągu roku, zaleca się wykonanie tomografii komputerowej - to najdokładniejsze badanie, które precyzyjnie wskaże przyczynę choroby.
Jakie są jej najczęstsze przyczyny?
Powodem może być każda infekcja w obrębie górnych dróg oddechowych, ale – i to jest bardzo ważne – u osób, u osób, u których stwierdza się nieprawidłowości w budowie zatok. Problem ten dotyczy ok. 15 procent dorosłych ludzi i to właśnie w ich przypadku zwykły katar może być zagrożeniem. Inne czynniki sprzyjające chorobie to: alergia, skrzywiona przegroda nosa, polipy, a często również niewyleczone zęby. Warto również dodać, że zapaleniem zatok na szczęście ciężko się od kogoś zarazić.
Przyznam szczerze, że wizyta u laryngologa spowodowana problemami z zatokami kojarzy mi się z wykonywaniem bolesnej punkcji. Czy należy się jej obawiać?
Na szczęście to już przeszłość. Muszę powiedzieć, że w czasie mojej wieloletniej praktyki lekarskiej wykonałem ją tylko raz, w dodatku na wyraźne życzenie pacjentki. Obecnie punkcję traktuje się jedynie jako doraźną pomoc, bo jest to nic innego jak jednorazowe usunięcie zalegającej w zatokach wydzieliny. W ten sposób można przynieść ulgę pacjentowi, który z jakichś powodów nie może zostać poddany np. kuracji antybiotykowej.
Czyli bez antybiotyku raczej się nie obejdzie?
Znów wszystko zależy od stopnia nasilenia choroby. Jeśli ma ona łagodny przebieg, może wystarczyć rozgrzewanie lampami albo termoforem i przyjmowanie środków przeciw przeziębieniom. W przypadku kiedy objawy są bardziej intensywne, trzeba się liczyć z tym, że lekarz przepisze antybiotyk. Jednak, tak jak wspomniałem wcześniej, zapalenie zatok dotyka przede wszystkim osoby z nieprawidłowościami w budowie nosa. Pacjenci ci muszą się liczyć z tym, że choroba może nawracać, a wtedy jedynym sposobem na pozbycie się jej raz na zawsze jest operacja korygująca.
Operacja zawsze budzi pewne obawy u pacjentów…
Zupełnie niepotrzebnie. Korektę wykonuje się w narkozie - jest zatem zupełnie bezbolesna - i trwa maksymalnie półtorej godziny. Pacjent już następnego dnia może opuścić szpital i… zapomnieć o zatokach. Zwykle zaleca się tygodniowe zwolnienie lekarskie, ale większość pacjentów już po dwóch, trzech dniach bez problemu wraca do swoich obowiązków.

Panie doktorze, na koniec trochę postraszmy - czym grozi zlekceważenie i nieleczenie choroby?
Jeśli nie podejmiemy odpowiedniego leczenia, może wystąpić przewlekły stan zapalny. Pamiętajmy, że zalegająca w zatokach wydzielina to siedlisko bakterii, które mogą wywołać infekcje w innych częściach ciała – np. stany zapalne stawów czy oka. Na szczęście do zagrożenia życia dochodzi bardzo rzadko. Ale powtarzam – nawet jeśli nie wystąpią poważniejsze powikłania, zwyczajnie nie ma sensu męczyć się z powodu wszystkich tych objawów, o których mówiłem wcześniej. Namawiam do szybkiego pozbycia się problemu.

WARTO WIEDZIEĆ
Przy bólach głowy, towarzyszących zapaleniu zatok, spróbuj wykonać prosty masaż okolic nosa. Przez 20 sekund delikatnie uciskaj opuszkami palców wskazujących punkty znajdujące się po obu stronach nosa - najpierw u jego nasady, a następnie przy samych skrzydełkach, cały czas głęboko przy tym oddychając. Masaż powtarzaj co trzy godziny.
Ulgę może przynieść aromaterapia. Zalecane są inhalacje parowe z dodatkiem kilku kropli olejku sosnowego, który ma silne działanie antyseptyczne. Warto go stosować również w połączeniu z olejkiem eukaliptusowym, który bardzo skutecznie udrażnia kanały nosowe.

Jak uniknąć zapalenia zatok?
-zimą nigdy nie wychodź z domu bez czapki
-nawilżaj powietrze w mieszkaniu
-unikaj klimatyzacji
-lecz zęby
-jeśli jesteś alergikiem, unikaj narażenia na znane alergeny lub poddaj się odczulaniu
-wzmacniaj odporność
-zaszczep się przeciw grypie

tekst: Agnieszka Bieńko