Wyświetlono wypowiedzi znalezione dla zapytania: Polipy w odbytnicy

Temat: Chroniczne zapalenie jelita.
Niby kto ma sie uczyc;>pacjent?????????to lekarz ma miec wiedze i ja przekazywac pacjentowi:>:>
co do kolonoskopii to opis kolono wskazuje na prawidlowa sluzowke ale pobrano wycinek z esicy a z wycinka wynika ze to byl polip.
z tewgo co ja wiem to polipy sie wycina od razu bo polipy w jelicie to bezwzgledne wskazanie do wyciecia natychmiastowego!!!!!!!!!tak mnie uczono;)
moze to krwawienie bylo z polipa???ale tego nie wiem niestety...ale wiem ze trzeba usunac;)
mialam kiedys polipa w odbytnicy:/strasznie krwawilam....masywne biegunki krwiste:/koszmar.....pozdrawiam

Temat: Pytanie czy potrzebna koloniskopia?
Gdyby to chodziło o moje dziecko to jedno kolonko bym zrobiła, nawet gdy przebieg jest lekki. Potem można robić kontrole płytsze. Polip w przeszłości jest dodatkowym wskazaniem do pełnej kolonoskopii.
Musimy również pamiętać, że wielu chorych na CU ma lekki przebieg choroby ze zmianami ograniczonymi do odbytnicy lub odbytnicy i esicy. Ponieważ przy CU zmiany są ciągłe, to badaniem kontrolnym może być odpowiednio rekto- lub sigmoidoskopia.

Temat: diagnoza i co dalej?

Mój wujek jak był na 3 roku medycyny wszędzie widział śmiertelne choroby, więc to niektórym studentom medycyny się zdarza
ja tak mialam na parazytologii a potem chyba sie uodpornilam
ja jednak optuje za kolonoskopia - wykluczy sie Crohna (czesciowo),zobaczy czy nie ma nic dalej od odbytnicy np. polipy.i ogolnie zobaczy jak calosciowo to wyglada.
pozdrawiamTemat: czy 10 cm to duzo?


występujące najczęściej w odbytnicy]

zawsze wystepuje w odbytnicy.

moze jestem wyjątkiem, ale wg badań hist-pat miałam colitis ulcerosa i o dziwo 10 cm odbytnicy było zdrowe. Teraz nie jest, bo są tam i wrzody i polipy, ale przez 22 lata było ok, na tyle dobrze, ze lekarze zrobili zespolenie a nie stomie.

Piszę, że miałam, bo grube wycięte z wyjatkiem tych 10 cm odbytnicy.
I obecnie lekarze na podstawie bieżących badan twierdzą, że mam crohna.

pozdrawiam
aniaTemat: Wrzód samotny odbytnicy
Witam! Też borykam się z wrzodem samotnym odbytnicy i bardzo się cieszę, że jest forum poświęcone na ten temat. Również miałam podejrzenie o chorobę Cohna [OB. 36/80]. Faktycznie – na stronach internetowych jest mało informacji poświęconych na ten temat. Początkowo stwierdzono zespół jelita drażliwego na który leczyłam się kilka lat. Póżniej w jednym ze szpitali stwierdzono ostry nieżyt jelitowy [nie wiem na jakiej podstawie, gdyż nie miałam badań endoskopowych], potem polipa... Aż w końcu w kolejnym szpitalu, po kolonoskopii [opis: w odbytnicy widoczne głębokie owrzodzenia pokryte włóknikiem, widoczny obrzęk i zatarcie rysunku naczyniowego – chociaż nie wiem co oznacza ostatnie określenie] stwierdzono wrzód samotny odbytnicy. Brałam salofalk w czopkach, później wlewki z salofalku i hydrocortizonu, Tribux, regularnie piję Duphalac, ale to przynosi ulgę na krotki czas. Mój prowadzący mówi, że tego się praktycznie nie leczy, gdyż zdarzają się nawroty. Męczą mnie przewlekłe zaparcia, krew w stolcu i niemożność wypróżnienia. Jaką dietę należy stosować przy tym schorzeniu? Może macie jakieś sprawdzone przepisy na te upierdliwe zaparcia?
Pozdrawiam Temat: Rozpoznanie choroby
Witam wszystkich na forum.Pisze tu bo niewiem co mam myslec o moich problemach z jelitami.Zaczelo sie jakies 1,5 roku temu, bole jelit,naprzemienne piegunki i zaparcia.Gastrolog stwierdzil jelito drazliwe,dopiero jak pojawila sie krew w stolcu zrobil rektoskopie-blonasluzowa w odbytnicy,bez rysunku naczyniowego,zaczerwieniona,granulowana,krucha,broczy krwia.W esicy sluzowka,z zachowanym rysunkiem naczyniowym.Wycinki z odbytnicy-w podscielisku srednio obfity naciek zapalny zlozony z limfocytow,komorek plazmatycznych oraz granulocytow obojetnochlonnych.W nablonku kilku cew gruczolowych widoczne sa pojedyncze granulocyty jednak nie stwierdza sie tworzenia ropni krypt.Rozpoznanie-Colitis chronica.Dostalam encorton i sulfalazyne i pokilku miesiacach ustapilo.Zostalo jednak zaparcia i naprzemienne biegunki bez krwi,tak jak na poczatku,wlasnie tym sie zaczelo.Zmienilam lekarza bo poprzedni nie chcial mi zrobic kolonoskopi.Nowy lekarz wyslal mnie do szpotala na badania.Wynik kolonoskopi-zostal usuniety polip,blona sluzowa bez zmian.Pomimo dobrego wyniku z kolonoskopi zostaly pobrane wycinki-1-koncowy odcinek jelita cienkiego-enteritis chronica erosiva.-2-esica-adenoma tubulare 1 stopen.-3-odbytnica-colitis chronica mediocris gradus.Dostalam salofak w tabletkach.Dalej utrzymuja sie objawy jak prz jelicie drazliwym,naprzemienne biegunki i zaparcia.Co o tym myslicie?.Ja nie moge zrozumiec jak to jest ? Jelito bez zmian z kolonoskopi a wycinkow zapalenie jelita cienkiego i grubego sredniego stopnia.Inne badania na pasozyty i inne sa dobre.Jesli ktos moze wie o co tu chodzi to prosze o pomoc .Nie wiem czy to jelito moze byc w remisji ?,czy to moga byc poczatki crochna?,czy wrzodziejacego zapalenia jelit?.Pozdrawiam wszystkich . Moze ktos mi pomoze.Temat: moje kolonoskopie
badanie nr. 1 z dnia 20.06.2006r.

KOLONOSKOPIA - BADANIE DO 100CM W BADANIU PER RECTUM DZ
W BADANIU KOLONOSKOPOWYM. DO 30CM OD ZWIERACZY ŚLUZÓWKA ZMIENIONA ZAPALNIE, PRZEKRWIONA, KRWAWIĄCA Z POLIPOWATYMI PRZEROSTAMI. ( POBRANO MAT. DO BAD. H - P )

WYNIK BADANIA WYCINKÓW:
GRANULATIO NON SPECIFICA [ M - 44000 ].
POZA TYM MASY MARTWICZNE Z DNA OWRZODZENIA ORAZ FRAGMENTY ŚLUZÓWKI JELITA GRUBEGO Z CECHAMI PRZEWLEKŁYCH ZMIAN ZAPALNYCH.

ROZPOZNANIE KLINICZNE: COLITIS ULCEROSA SUSP

ZASTOSOWANE LECZENIE: JUCOLON - DAWKA: 4X1

badanie nr. 2 z dnia 31.01.2007 r.

KOLONOSKOPIA - W BADANIU PER RECTUM BEZ ZMIAN
BADANIE KOLONOSKOPOWE DO ZAGIĘCIA WĄTROBOWEGO POPRZECZNICY
W ODBYTNICY NA 10CM POLIP ŚR. 3MM, NA 5CM DWA POLIPY ŚR. 2 - 3MM
W ODBYTNICY I DYSTALNEJ CZ. ESICY MIERNIE NASILONY PROCES ZAPALNY.
( POBRANO WYCINKI DO BAD. H - P )

WYNIKI BADANIA WYCINKÓW:
POLYPI INFLAMMATORII [ M - 76820 ].
W NADESŁANYCH WYCINKACH POLIPOWATE FRAGMENTY BŁONY ŚLUZOWEJ JELITA GRUBEGO W STANIE PRZEWLEKŁEGO ZIARNINUJĄCEGO ZAPALENIA O DUŻYM NASILENIU, Z UDZIAŁEM GRANULOCYTÓW OBOJĘTNOCHŁONNYCH ZAJMUJĄCYCH NABŁONEK KRYPT GRUCZOŁOWYCH ( "CRYPTITIS" ) I TWORZĄCYCH POJEDYNCZY ROPIEŃ KRYPTOWY.
NABŁONEK GRUCZOŁOWY Z OZNAKAMI REGENERACJI.
MIMO BRAKU PEŁNYCH WYKLADNIKÓW OBRAZ MIKROSKOPOWY MOŻE ODPOWIADAĆ POLIPOM ZAPALNYM W PRZEBIEGU COLITIS ULCEROSA.

ROZPOZNANIE KLINICZNE: POLYPI RECTI. PROCTITIS

ZASTOSOWANE LECZENIE: DIETA, SULFOSALAZIN EN - DAWKA: 3X2Temat: Co może dolegać mojemu Tacie ?
Proszę was wszystkich co wiecie co to może być.Jestem cały w nerwach.

Rozpoznanie przy wypisie ze szpitala

Guz zagięcia wątrobowego jelita.
Polip esicy.
Anemia wtórna

Kolonskop wprowadzono do zaginięcia wątrobowego-na tej wysokości zmiana okrężna - guzowata,nie przepuszczająca
endoskopu,o wyglądzie npl., pobrano wycinki.
Pozostałe jelito grube o prawidłowym świetle,ścianie podatnej na rozdmuchiwanie.
Błona śluzowa o zachowanym rysunku naczyniowym,barwy bladoróżowej,gładka,lśniąca o wyglądzie prawidłowym.
W esicy uszypułowany polip o głowie 20mm i szypule długości 30mm.
Odbytnica bez zmian.Rozpoznanie endoskopowe -Ca felxuare hepaticae coli.

W Piątek ma jeszcze odebrać jakieś badania.

Co może dolegać mojemu Tacie ?

pozdrawiamTemat: Wyniki badań
Dzień dobry jestem nowy na forum.
Proszę pomóżcie odczytać bo jestem zanepokojony.
W grudniu kolonoskopia plus polipektomia plus biopsja. Napisali: Obejrzano całe jelito grube i końcowy odcinek jelita krętego. W ileum terminale widoczne są 2 drobne ubytki błony luzowej pokryte włoknikiem i otoczone rąbkiem zapalnym (pobrano wycinki). Otaczająca je błona śluzowa jest prawidłowa. W kątnicy i wstępnicy nie widać dużych zmian. Poprzecznica, zstępnica i odbytnica są prawidłowe. W esicy drobny polip ok. 3 mm (usunięty)

W histo napisali: Trzy drobne wycinki z błony śluzowej jelita cienkiego z grudkami chłonnymi, umiarkowaznym naciekiem o charakterze przewlekłym i drobnymi nadzerkami oraz luzno lezący srzęp martwicy w stanie ropienia--materiał z brzegi owrzodzenia. WNIOSEK: Zmiany niecharakterystyczne, prawdopodobnie po przygotowaniu
Płaski polip hiperplastyczny srednicy 3 mm Ocena doszczętności wycięcia niemożliwa.
Po kolonoskopii boli mnie dół brzucha. Mam problemy z wypróznianiem się nawt po kilka dni. Nie wiem czy to już z przewrażliwienia czy jest jakaś inna poważna przyczyna. Lakarz przepisał mi też Asmax i Tribux

Co to e znaczyć-- zmiany niecharakterystyczne po przygotowaniu?
A co z nadzerkami, jak to się leczy?
Czy z tego opisu wynika ze coś poważnego się dzieje w moim organizmie?
Temat: witam prosze o pomoc
witam prosze o pomoc w interpretacji kolonoskopii ;okolica odbytu:guzki krwawnicze,bez zmian zapalnych.kolonoskop wrowadzono do katnicy. oczyszczenie jelita dobre w esicy na 30 cm uwidoczniono plaskiego 2 mm polipa usuniety kleszczykami do badania hist. pat. blona sluzowa jelita grubego gladka, lsniaca o zachowanym rysunku naczyniowym.Pobrano wycinki z t.oprzecznicy i odbytnicy. badanie hist pat :poprzecznica:colitis chronika non determinata ,esica:polypus inflammatorius,odbytnica:colitis chronica non deteminata. W scianie jelita odczynowo zmieniona obrzeknieta grudka chlonna. dziekuje mam 32 lataTemat: Inne objawy
Objawy ze strony układu oddechowego (występują u ponad 90% chorych)

* gęsty i lepki śluz, który zalega w oskrzelach i jest podłożem dla rozwoju bakterii
* występuje uciążliwy kaszel, niekiedy duszność (pierwsze objawy mogą wystąpić już w wieku niemowlęcym)
* nawracające zapalenia oskrzeli i płuc, trudno poddające się typowemu leczeniu, prowadzą do rozstrzeni oskrzeli i włóknienia płuc
* przewlekłe zapalenie zatok bocznych nosa z polipami (głównie u starszych dzieci i dorosłych)

Objawy ze strony przewodu pokarmowego (występują u około 75% chorych)

* gęsty i lepki śluz blokuje przewody trzustkowe i przyjmowane pokarmy nie są odpowiednio trawione i wchłaniane, co prowadzi do zaburzeń odżywiania
* występują obfite, nie uformowane, cuchnące, tłuszczowate stolce (najczęściej od wczesnego dzieciństwa)
* powiększenie objętości brzucha, niekiedy wypadanie odbytnicy
* niedrożność smółkowa jelit w okresie noworodkowym (często pierwszy objaw mukowiscydozy)

Niektóre inne objawy:

* opóźnienie rozwoju fizycznego (niedobór masy i wysokości ciała)
* upośledzenie rozwoju mięśni (np. brak pośladków)
* nadmierna męczliwość (szybkie męczenie się przy wysiłku)

Źródło: http://www.mukowiscydoza.pl/index.php?sub=2&page=0Temat: Biegunka(dość ostra?), która trwa prawie 4 tygodnie
Witam

przez następny dzień czułam się lepiej , wiec podjęłam decyzje ,ze antybiotyku nie zażyje. Dzisiaj miałam robiona kolonoskopie z wycinkami do badania histopatologicznego (wolałam mieć już ją za sobą, bo długo już trwa moja choroba) ze znieczuleniem. Anestezjolog mnie osłuchiwał przed podaniem znieczulenia i powiedział,że na pewno nie miałam zapalenia oskrzeli (jak stwierdził lekarz z pogotowia), ale mogla to być zwykła grypa.

Wynik z kolonoskopii jest taki:
Per rectum bez zmian.
Instrument wprowadzono do kątnicy. We wstępnicy na głębokości ok. 120 cm guzek podśluzówkowy pokryty gładką śluzówką śr. 8mm do ew. polipektpmii w warunkach szpitalnych. W esicy i odbytnicy śluzówka obrzęknięta i zaczerwieniona, krucha z pojedynczymi aftami. Pobrano wycinki do badania hist.-pat. Śluzówka podatna. Na pozostałym ocenionym odcinku jelita śluzówka jest gładka o zachowanym rysunku naczyniowym.

Na wynik badania histopatologicznego muszę jeszcze trochę poczekać.

Moje pytanie brzmi :
Czy możliwe,że polip znikł? we wcześniejszym badaniu(rektoskopii) przeprowadzanej pod koniec listopada ubiegłego roku badanie wskazywało na to,że: "Esica - może odpowiadać Polypus hyperplasticus"
Czy w tej kolonoskopii wyszło coś poważnego? Mogła bym prosić o interpretacje tych wyników?
Czy mogła bym prosić o wyjaśnienie tego terminu:polipektpmii?Temat: Skurcze, wzdęcia, zrosty pooperacyjne
Tak, usunięto całe jelito. Pozostawili podobno krótki odcinek odbytnicy i czegoś tam jeszcze - ok 30 cm, który był w miarę czysty. resztę małych polipów mam kontrolować co jakiś czas kolonoskopowo.
Mam zespolenie krętniczo-odbytnicze. Jestem bez j-pucha. zastanawia mnie czym będę się różnić od tych, którym go uszyto. Czy oni będą rzadziej na sedesie?Temat: Kiedy zachorowałaś/zachorowałeś?
tak naprawde chyba nie moge okreslic kiedy zachorowalam:/zdiagnozowane colitis mialam w wieku 27 lat ale w wieku 12 lat mialam usuwany polip z jelita grubego dokladniej z odbytnicy prawdopodobnie zapalny:(objawy byly straszneeeeee:>biegunka z krwia,bóle brzucha podobnoz bardzo duze ale nie pamietam:(
Colitis zdiagnozowano szybko bo mniej wiecej 2 tyg od zgloszenia do lekarza.
Chorowala moja babcia,co do mamy to sie powstrzymam bo mam biegunki ale pali paierosy moze wiec nikotyna zahamowala w pewnym stopniu rozwoj choroby..wiec pewne jest co do babci..pozdrawiamTemat: --> Tłumaczenie z łaciny (part.3) <--
sylwia77, Rak gruczołopochodny śluzotwórczy przerzutowy mózgu

olaszel,
1. Polip hyperplastyczny
2. Przewlekłe zapalenie odbytnicy średniego stopnia z ogniskowym powiększeniem węzłów (nie bardzo wiem, co znaczy lymphadenplasia, wydaje mi się, że z pojawieniem się węzłow..)
Temat: Chroniczne zapalenie jelita.
bez przesady:>na 5 godzinach cwiczen caly czas gadamy z pacjentami:>co do kolonoskopii jesli sluzowka poza odbytnica jest zdrowa to co wielkiego mozna tam napisac???:>wiadomo ze jest polip hiperplastyczny:>Temat: proszę o pomoc
Chciał bym się najpierw przywitać , mam na imię Kuba , jestem 17-to letnim uczniem liceum. Cierpię na pewną chorobę związaną z jelitami ( niewiadomo dokładnie jaką). Otuż moje problemy zaczeły się dokładnie rok temu latem 2008 roku , na samym początku były to objawy typowego Zespołu Jelita Nadpobudliwego (biegunka,dużo śluzu i bóle brzucha ustępujace po wypróżnienu ) , jednak od końca lata ta dolegliwosć zaczęła znacznie się nasilać . Przez dwa miesiące straciłem na wadze około 4 kilogramów oraz bóle w lewym boku bardzo mocno się nasiliły .Wkońcu trafiłem pierszy raz do szpitala gdzie stwierdzono u mnie w próbce kału obecność cadida albicans (był to wynik na dwa + ) . Otrzymałem kuracje lekiem o nazwie Fluconazole i objawy częściowo ustąpiły,lecz nie na długi czas . Po jakimś czasie objawy jeszcze bardziej się nasiliły do tego zdażało mi się zdefekowac samym galaretowatym śluzem w którym co jakiś czas zaobserować mozna było niewielki ilości krwii ( dziwne czerwone kłaczki). O wszystkim na bierząco informowałem zarówno rodziców jak i lekarzy (niekiedy nawet pokazywałem to rodzicom , chociaż bardzo się wstydziłemi ,było to niezwykle krępujące ). Co jakiś czas nie mogłem uczęszczać do szkoły przez te dolegliwości .Pewnego dnia (po wielu wizytach u różnych specjalistów między innymi u gastrologa ,psychologa i psychiatry- ponieważ lekarz pierszego kontaktu stwierdził iż wszystkie te dolegliwosć są na tle nerwowym , ponieważ mam dosyć dobre wyniki w nauce ) zgodziłem się na gastrofiberoskopię i kolonoskopię . W badaniach tych w żołądku stwierdzono polip wpustu i 2 male polipy na błonie sluzowej , natomiast jelito grube endoskopowo było bez zmian poza lekkim zaczerwienieniem w okolicach odbytnicy . Lekarze wprowadzili mi typowe leczenie na ZJN (duspatalin,sulpiryd) oraz lek na żołądek (controloc). Po dwóch tygodniach odebrałem wyniki badań z wycinków pobranych przy kolonoskopii . Okazało się że ,,stwierdzono nacieki zapalne i grutki chłonne ``, lecz lekarze stwierdzili że nie jest to ,,aż tak zaawansowane`` i nie podjeli się leczenia . Wiem troszkę długa historia ale bardzo mocno cierpie, zyje teoretycznie ciągłym bólu, niemogę prawie nic jeść bo prawie wszytko mi szkodzi ( a zwłaszcza owoce i warzywa - w każdej postaci). Niewiem czemu aż tak mocno mnie to bolii , teraz mam wakacje a jak by ból ten był na tle ,,stresu`` to by minął . Niejestem wstanie wyjść z toalety nawet po godzinie, ale najgorszy jest ten śluz bo sam ból bym wytrzymał . Jest mi ciężko jako nastolatkowi gdyż nie mogę prawie wogóle wyjść z domu, jestem teoretycznie uzalezniony od toalety. Czasem jak coś bardzo mocno mi zaszkodzi, to dany posiłek który mi zaszkodził potrafił prze ze mnie ,,przelecieć`` tzn po 15 min musze biec na toalete i defekowałem się papkowatym bardzo mocno piekącym stolcem z kawałkami pokarmu . Jest mi bardzo przykro ponieważ nikt nie może mi pomóc,a ja niedosyć że sam cały czas cierpie , to jeszcze rodzina na tym cierpi bo czasami bardzo długo zajmuje toalete... . Prosze o pomoc i naprawde bardzo przepraszam że o takich przykrych sprawach piszę, ale ja bym chciał w miarę normalnie żyć a nie cały czas te biegunki ,bóle i ten okropny śluz. Może znacie jakieś specjalne zalecenia diety itp bo ja sam sobie już nie radze ,a mam dosyć łykania tych proszków przeciw bólowych i rozkurczowych bo i tak mi nic nie pomagają .
Proszę i z góry dziekuje
Kuba
(za błędy ortograficzne i tym podobne przepraszam ale jestem dyslektykiem)Temat: postępy w gastroenterologii dziecięcej
Nieswoiste zapalenia jelit

Różnicowanie - stanowisko NASPGHAN. Różnicowanie nieswoistych zapaleń wciąż stanowi duży problem i nie zawsze udaje się go rozwiązać. W aktualnym stanowisku Grupy Roboczej NASPGHAN oraz Amerykańskiej Fundacji Choroby Crohna i Wrzodziejącego Zapalenia Jelita Grubego[17] precyzyjniej zdefiniowano zmiany histologiczne obserwowane u dzieci chorych na chorobę Leśniowskiego i Crohna (ChLC), z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG), zapaleniem końcowego odcinka jelita krętego (ileum terminale) z tzw. zarzucania (backwash ileitis), zapaleniem woreczka kałowego (pouchitis) łącznie z ich kategoryzacją. Autorzy krytycznie przeanalizowali pojęcie „niezdefiniowane zapalenie jelita grubego" (indeterminate colitis), zalecając zachowanie dużej ostrożności przy ustalaniu takiego rozpoznania. Stwierdzenie mikroskopowego zapalenia ileum terminale, zmian ogniskowych, okołowyrostkowych zmian zapalnych w kątnicy oraz jedynie skąpych zmian w odbytnicy lub prawidłowy stan tego odcinka jelita nie powinny skłaniać do natychmiastowej zmiany rozpoznania z WZJG na ChLC. Największym atutem omawianego konsensusu - godnym przyswojenia i powszechnego stosowania - jest algorytm diagnostyki różnicowej ChLC i WZJG.

Leczenie ChLC. Próby opracowania "idealnego" algorytmu postępowania terapeutycznego w łagodnych i średnio nasilonych postaciach ChLC na podstawie wyników badań z randomizacją dokonali Sandborn i wsp.[18] Analiza badań dotyczących metod leczenia podtrzymującego (budezonid, azatiopryna, metotreksat, sulfosalazyna, mesalazyna) nie daje jednak jednoznacznych rozstrzygnięć, dlatego żadnej z nich nie można uznać za najlepszą. Hyams i wsp. wykazali, że infliksimab jest skuteczny w leczeniu i podtrzymywaniu remisji ChLC u dzieci, przy czym korzystniejsze jest podawanie leku co 8 tygodni niż co 12.[19] W 2007 roku opublikowano kilka ciekawych prac, w których wykazano korzystne efekty nowych terapii biologicznych (adalimumab, pegylowany certolizumab). Niestety jak na razie dotyczą one tylko dorosłych chorych.[20-23]
Wyniki metaanalizy badań z randomizacją wskazują na podobną skuteczność specjalistycznych diet i glikokortykosteroidów podawanych ogólnie w indukowaniu remisji ChLC u dzieci, ale wnioski te opierają się na bardzo ograniczonych danych.24 W bazie Cochrane ukazała się także metaanaliza oceniająca rolę kwasów tłuszczowych omega-3 w podtrzymywaniu remisji ChLC. Wprawdzie wydaje się, że są one bezpieczne i mogą być skuteczne, jeśli są podawane w odpowiedniej postaci (kapsułki dojelitowe), jednak nie ma danych naukowych jednoznacznie wskazujących na potrzebę ich rutynowego stosowania.[25]

Dokładniejsze przestrzeganie zaleceń lekarskich przez chorych na WZJG. Nieprzestrzeganie zaleceń przez chorych na nieswoiste zapalenie jelit często niweczy możliwe do osiągnięcia efekty leczenia. Lekarze wciąż szukają sposobów na ułatwienie przestrzegania tych zaleceń. Jedną z dostępnych metod jest zmiana postaci leku, tak aby można go było przyjmować raz dziennie. Taką możliwość stwarzają zaaprobowane przez Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration - FDA) preparaty kwasu 5aminosalicylowego (5ASA) w systemie MMX (Multi Matrix System - tabletka pokryta jest wrażliwym na zmianę pH polimerem i wypełniona macierzą zawierającą związki lipofilne oraz hydrofilne), pozwalającym na stałe, powolne uwalnianie leku w jelicie grubym. W badaniach, jak na razie przeprowadzonych jedynie u dorosłych, wykazano, że chorzy leczeni takim preparatem, w porównaniu z grupą otrzymującą placebo, częściej uzyskiwali remisję choroby.[26-28] Choć jeszcze nie przeprowadzono takich badań u dzieci, jest to obiecujące rozwiązanie, przynajmniej dla nastolatków.

Kalprotektyna w diagnostyce nieswoistych zapaleń jelit. W zobiektywizowaniu pośredniej metody oceny aktywności nieswoistego zapalenia jelit pomocne jest badanie oceniające wydalanie kalprotektyny w kale (obecna w neutrofilach, makrofagach i monocytach).[29] W badaniu tym wykazano wyraźną zależność między stężeniem kalprotektyny a makroskopowymi i mikroskopowymi wskaźnikami aktywności choroby. W aktywnej postaci choroby średnie stężenie było statystycznie istotnie większe niż u chorych bez objawów choroby, zwłaszcza bez zmian w badaniu mikroskopowym wycinka. Małe stężenie kalprotektyny mogłoby wskazywać na wyleczenie także zmian histologicznych, bez konieczności wykonywania uciążliwych i nieprzyjemnych badań (np. endoskopii).

Endoskopia

Endoskopia kapsułkowa. W pediatrii endoskopia kapsułkowa jest stosowana dosyć rzadko. Wynika to między innymi z ograniczonego dostępu do tego badania, jego ceny, bariery związanej z wielkością kapsułki oraz oficjalnego dopuszczenia badania dla pacjentów od 10. roku życia. Znaczenie diagnostyczne endoskopii kapsułkowej u dzieci ocenił w swojej pracy Thomson i wsp.[30] Autor porównał prospektywnie wyniki badania jelita cienkiego przeprowadzonego za pomocą endoskopii kapsułkowej z wynikami badań przeprowadzonych metodami standardowymi u 28 dzieci w wieku 9,4-15,9 lat z podejrzeniem choroby jelita cienkiego (16 z podejrzeniem ChLC, 6 z utajonym krwawieniem z przewodu pokarmowego, 3 z zespołem Peutza i Jeghersa, 2 z zespołem jelitowej ucieczki białka oraz 1 z nawracającym bólem brzucha). Na podstawie wyników endoskopii kapsułkowej rozpoczęto leczenie u 18 z 24 chorych (75%) i 18 z 28 zakwalifikowanych do badania (64,3%). Autorzy wyciągnęli wniosek, że endoskopia kapsułkowa jest bezpieczna, dobrze tolerowana i czulsza niż inne standardowe metody diagnostyczne w rozpoznawaniu ChLC, polipów jelita cienkiego i przyczyn utajonego krwawienia z przewodu pokarmowego u dzieci.